Mád a Tokaji borvidék szíve, a
legendás dűlők sorából most négy nagy kedvencemet emelem ki. Ezeknek a
szőlőhegyeknek varázsa van. Lassan tavaszodik az idő, az alábbi fotók remélhetőleg
meghozzák a kedveteket ahhoz, hogy felkapaszkodjatok és töltődjetek a tokaji
dűlők birodalmában.
Birsalmás – dűlő
A Mád táblát elhagyva Rátka felé jobbra felkanyarodunk és betonozott úton tudunk haladni egészen a kis domb tetejéig. A Birsalmás – dűlőt a rusztikus kis hintáról ismerhetitek meg. A terület nagyrészt a Sauska pincészet tulajdonát képezi. Lankái délkeletre néznek, talajtakarója agyagos-löszös. Boraira friss mentás illat és gyümölcsös ízvilág jellemző. Az év minden szakában érdemes ide ellátogatni és gyönyörködni a természetben. A tetőn a vadgesztenyefák sora és a hinta teszi a helyet még romantikusabbá.
Úrágya-dűlő
Mindössze néhányszáz méterre tovább haladva az Úrágyán találjuk magunkat. Az ikonikus dűlőben olyan pincészetek rendelkeznek szőlőterülettel, mint a Szepsy, az Árvay és a Demetervin. A történet szerint őseink azért nevezték Úrágyának a helyet, mert a vulkanikus kúpok között itt tért nyugovóra a nap. A szőlőhegyen sétálva százéves ültetvényeket is találunk, a domboldalon pedig hatalmas kőkupacokat, amit a szőlőmunkások építettek a művelés során kiforduló kövekből. A talajszerkezetre itt a riolittufa jellemző, a kövek élesen pengnek, mint a kasza, ez adja meg a bor karakteres savgerincét, kellemes ásványosságát és csipetnyi sósságát. Személyes kedvenceim az Úrágyáról érkező, karakteres furmintok, melyek hamarosan a webshopom kínálatában is elérhetők lesznek.
Szent – Tamás dűlő
A domb másik oldalán az Úrágyáról is jól kivehető a Szent-Tamás sziluettje. A dombtető – mely a katolikus védőszentről kapta a nevét – szintén könnyen megközelíthető akár személyautóval is. Azonnal felismerjük a helyet a hatalmas kőrakásról a domb tetején. A vulkanikus alapkőzeten vöröses, riolitos, kvarcos, riolittufás talajt találni többségében, a termőtalaj különböző mélységű és változatos, de helyenként akár 3 méter mély is lehet. Olyan termelők gondozzák itt a szőlőiket, mint a legendás borász, Áts Károly, a Royal Tokaji vagy a Szepsy Pincészet. Az innen származó borok általában eléggé komplexek és ásványosok, ennek az az oka, hogy az idősebb szőlőtőkék több méter mélyre is képesek leereszteni a gyökerüket és innen szívják fel az ásványokat. A dombtető naplementében a legszebb.
Király – dűlő
Fárasztó túrát kell tennie annak, aki szeretne felkapaszkodni a dűlő tetejére, ám a páratlan kilátás miatt megéri az erőfeszítés. A 284 méter magas Öreg Király-hegy nagy részén a Demetervin és a Barta Pincészet gondozza szőlőterületeit. Valaha nemesek, főurak és királyok is műveltek itt területeket. A második világháborút követően a szőlőket elhanyagolták, ezt követően csak a 2000-es évek elején indult meg újra a telepítés. Kétségkívül nehézkes a bakművelés, hiszen itt kizárólag kézi erővel lehet gondozni a szőlőt. Ez az egyik legimpozánsabb dűlő a környéken, csodás kilátás tárul elénk, az itt született borok pedig rendkívül szépek és elegánsak.
Áprilisban újra nyakamba veszem a tokaji dűlőket és akkor már virágba borult arcát hozom el Nektek. Jó kirándulást!